Strona Główna

Aktualności

Bialska Spółdzielnia Socjalna receptą na bezrobocie i kłopoty w regionie

Bialska Spółdzielnia Socjalna receptą na bezrobocie i kłopoty w regionie Grzegorz Bierecki

Likwidacja PKS w Białej Podlaskiej i rosnące bezrobocie to jedne z najbardziej palących problemów miasta i okolicznych wsi. Podczas zorganizowanego na dworcu PKS spotkania oraz konferencji prasowej żywo dyskutowano o problemie i sposobach jego rozwiązania.

potkanie na dworcu PKS odbyło się w środę 21 września. Połączone było z nagraniem reportażu interwencyjnego z cyklu „Po stronie prawdy”, emitowanego przez telewizję Trwam. Prowadzący wielokrotnie podkreślali, że problem, który powstał w Białej Podlaskiej dotyka także wielu innych regionów Polski.

W nagraniu programu, oprócz Grzegorza Biereckiego oraz posłów Adama Abramowicza i Sławomira Zawiślaka, wzięli udział kierowcy i pracownicy zlikwidowanej linii PKS. Nie zabrakło również mieszkańców Białej Podlaskiej i okolicznych wsi, którzy odcięci zostali od większych ośrodków miejskich.

- Założenie spółdzielni socjalnej, która da miejsca pracy, to działanie na skalę lokalną. Źródło problemu sięga jednak głębiej, jest poza Białą Podlaską. – mówił Grzegorz Bierecki – Źródłem problemu jest zła implementacja dyrektywy unijnej o publicznym transporcie drogowym. Rząd Platformy Obywatelskiej i PSL przyjął w 2010 r. ustawę niezgodną z założeniami unijnymi. Prowadzi to do niewłaściwej polityki koncesjonowania.

Po zakończeniu spotkania na dworcu PKS odbyła się konferencja prasowa, podczas której przybliżono zebranym dziennikarzom idee założycieli Bialskiej Spółdzielni Socjalnej oraz sposób jej funkcjonowania. Obecni byli na niej także Jan Chmielewski oraz Grzegorz Sacharuk – prezes nowo założonej spółdzielni, który wyjaśniał – Spółdzielnia to przedsiębiorstwo, które daje przede wszystkim pracę. Może to być sprzątanie, odgarnianie śniegu, proste, ale bardzo potrzebne zajęcia.

- Działalność spółdzielni będzie można dostrzec na wielu obszarach. Pierwszym z nich będzie komunikacja miejska. – mówił dalej Grzegorz Bierecki – Założycielom spółdzielni służę swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodatkowo, przedsiębiorstwo leasingowe kas kredytowych przygotowało ofertę leasingową czterech marek busów i autobusów na atrakcyjnych warunkach. Dzięki temu działalność spółdzielni na poziomie komunikacji lokalnej stanie się konkurencją dla przewoźników komercyjnych, a zatrudnienie znajdzie wielu bezrobotnych.

Choć spółdzielnia socjalna może liczyć 50 członków, pracę znaleźć w niej może nieograniczona liczba osób.

powrót...