Strona Główna

Aktualności

16 sierpnia 2016

Niezwykła historia winy i odkupienia. Film „Błogosławiona wina” obejrzeli widzowie TVP

„Błogosławiona wina” to nakręcony z niezwykłym rozmachem, barwny dokument fabularyzowany o cudownym obrazie Matki Boskiej Kodeńskiej. Po dobrze przyjętych pokazach kinowych film, którego powstanie wspierał senator Grzegorz Bierecki, trafi do telewizji. „Błogosławioną winę” obejrzeli widzowie TVP.

385 lat temu, książę Mikołaj Sapieha, ówczesny właściciel Kodnia, podczas audiencji w Watykanie klęczy przed obrazem Matki Bożej Gregoriańskiej i doznaje cudownego ozdrowienia. Magnat postanawia wykraść cudowny wizerunek. Grzesznego czynu dokonuje pod osłoną nocy, uciekając pościgowi i narażając się na papieską klątwę. Obraz trafia do podlaskiego Kodnia, gdzie po dziś dzień za jego przyczyną dokonują się liczne cuda.

- Sprawdzona, doskonała ekipa, dobry scenariusz i rozmach produkcji były z pewnością przyczyną, dla której wsparłem twórców „Błogosławionej winy” - mówi senator Grzegorz Bierecki, którego zaangażowanie doprowadziło do powstania filmu - Przyświecał mi jednak także inny cel. Jestem przekonany, że dzięki szerokiej dystrybucji dzieła świetnie wypromujemy historię Polski i historię Południowego Podlasia, które reprezentuję w parlamencie - dodaje Grzegorz Bierecki.

Narratorami filmu są Marek Zając, znany dziennikarz TVP i o. Mirosław Skrzydło, rzecznik prasowy kodeńskiego sanktuarium. Scenariusz opracował Wojciech Darda-Ledzion z Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Klimatyczną, poruszającą muzykę skomponował Robert Janson. Zdjęcia do „Błogosławionej winy” powstawały m.in. w Kodniu, Wilanowie, Gniewie na Pomorzu a także w Watykanie. Wysoki poziom filmu gwarantują jego twórcy, z reżyserem Przemysławem Häuserem na czele. Reżyser jest znany m.in. ze znakomitego serialu telewizyjnego „Metr od świętości”, wzruszającej opowieści o przyjaźni św. Jana Pawła II z papieskim fotografem Arturo Marim.

Kilka miesięcy przed premierą telewizyjną, film emitowany był na pokazach m.in. w Warszawie, Poznaniu oraz Watykanie rozsławiając Południowe Podlasie nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

powrót...