Strona Główna

Aktualności

28 września 2014

Odsłonięcie pomnika śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

W niedzielę 28 września dokonano uroczystego odsłonięcia pomnika przedstawiającego śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego: to mierząca dwa i pół metra postać z brązu, ustawiona na 3,5-metrowym postumencie, wykonana według projektu rzeźbiarza Jerzego Nowickiego. Pomnik stanął na Placu Lapidarium, w centrum Siedlec.

W uroczystościach odsłonięcia pomnika w Siedlcach wzięli udział: brat tragicznie zmarłego prezydenta RP, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, a także politycy i parlamentarzyści PiS, samorządowcy, liczni przedstawiciele organizacji społecznych, szkół i służb mundurowych oraz kilkutysięczny tłum mieszkańców. Wśród uczestników uroczystości był także senator PiS Grzegorz Bierecki. To jego starania i zaangażowanie doprowadziły do wsparcia dzieła budowy pomnika 40 tysiącami złotych, przekazanymi przez Fundację Stefczyka. Cześć śp. Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu oddał także wiceprzewodniczący bialskiej rady miasta Dariusz Stefaniuk.

Uroczystość poprzedzona została mszą w intencji ofiar tragedii smoleńskiej, którą odprawił w siedleckiej katedrze bp Kazimierz Gurda. W wygłoszonym kazaniu zwrócił on uwagę, że Ojczyzna i wspólnoty potrzebują ludzi angażujących się w sprawy publiczne, którzy respektują wartości w postaci służby rozumianej jako pomoc innym oraz posłuszeństwo Bogu i Jego prawom. Zdaniem biskupa siedleckiego tragicznie zmarły prezydent dobrze realizował te wartości w swoim życiu i pracy.

powrót...