Strona Główna

Aktualności

18 grudnia 2015

Ofensywa na rzecz rolników

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel złożył do Komisji Europejskiej wniosek o umorzenie kar za przekroczenie „kwot mlecznych”, czyli przekroczenie unijnych limitów produkcji przez polskich rolników. Gra idzie o ogromną kwotę ponad 160 milionów euro. Jeszcze w październiku 2015 roku takiego ruchu domagał się od koalicji PO-PSL m.in. senator Grzegorz Bierecki.

O pomoc dla rolników od dawna apelowali m.in. przedstawiciele rolniczej „Solidarności” a także parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości. W październiku 2015 roku senator Grzegorz Bierecki, wraz z Henrykiem Ciochem, Bogdanem Pękiem, Maciejem Klimą i szefem rolniczej „S” Jerzym Chróścikowskim złożyli oświadczenie, w którym domagali się od ówczesnego ministra Marka Sawickiego z PSL podjęcia natychmiastowych działań, polegających na wstrzymaniu egzekucji kar i wystąpieniu do Komisji Europejskiej o odstąpienie od karania rolników.

Głos rozsądku płynący z Południowego Podlasia i Lubelszczyzny został wysłuchany dopiero po ustąpieniu ekipy PO-PSL. Minister Krzysztof Jurgiel podjął starania, na które od dawna czekało ponad 60 tysięcy rolniczych rodzin dotkniętych karami. Rzecz dotyczyła niebagatelnych kwot sięgających 160 milionów euro. Rolnicy zapłacili już pierwszą część tej należności – w sumie ponad 253 mln złotych. Dramat pogłębiają bardzo niskie ceny skupu mleka (niższe od średniej unijnej o ok. 10 procent) i skutki tegorocznej suszy – wzrosły przez nią koszty produkcji, bo podrożała pasza dla bydła.

„Dlatego też w tak trudnej sytuacji finansowej konieczność uregulowania przez producentów mleka opłaty karnej z tytułu przekroczenia kwot mlecznych jest dla gospodarstw mleczarskich nie do udźwignięcia” – czytamy w komunikacie ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi.

powrót...