Strona Główna

Aktualności

Patron Białej w srebrze i bursztynach

Patron Białej w srebrze i bursztynach Biskup Dydycz i rzeźba św. Michała ...

Podczas uroczystej mszy świętej w intencji Bialczan w kościele św. Michała Archanioła, 29 września, Biskup Drohiczyński, ks. Antoni Pacyfik Dydycz poświecił figurę patrona miasta. Jej autorem jest Mariusz Drapikowski, znany artysta rzeźbiarz. Na uroczystościach obecny był również Grzegorz Bierecki.

Okazała figura wykonana przez Mariusza Drapikowskiego dla bialskiego kościoła przedstawia postać św. Michała Archanioła stojącego na smoku z uniesionym mieczem i wagą. Taki wizerunek widnieje też na herbie miasta. Rzeźbę wykonano ze srebra i bursztynu.

Mariusz Drapikowski jest autorem wielu wspaniałych sakralnych dzieł. Wykonał m.in. tabernakulum dla Katedry Oliwskiej, bursztynową sukienkę dla Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze i kopułę tabernakulum do kaplicy Cudownego Obrazu.. Dzieła te mogły powstać dzięki finansowemu wsparciu SKOK.

W wygłoszonej homilii Biskup Dydycz dużo miejsca poświęcił zbliżającym się wyborom. - Potrzebujemy do parlamentu ludzi wiary i odwagi w uczciwości. Potrzebujemy ludzi, którzy znają nasze dzieje i dzięki temu, mając przed oczy¬ma doświadczenia poprzedników, będą w stanie z mądrością podejmować się konty¬nuacji tego, co dobre. W każdych bowiem warunkach, w najdziwniejszych okolicz¬nościach można okazać się i być człowiekiem Bożym. I nie zapominajmy: „Gdzie jest Bóg, tam jest przyszłość” - mówił.
 
Szczególnie w obecności prezesa SKOK i kandydata do Senatu z okręgu bialskiego, Grzegorza Biereckiego, zabrzmiało wspomnienie postaci Ludwika Górskiego – ziemianina, który w czasach zaborów przyczynił się do ożywienia gospodarczego. Dla ratowania rolnictwa polskiego zaangażował się w działalność Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, którego tradycję jak podkreślił ks. Biskup kontynuują Kasy Stefczyka. Ekscelencja życzył przyszłym posłom i senatorom, aby życiorys i działalność Ludwika Górskiego była dla nich „przewodnikiem w przyszłej parlamentarnej pracy”.


na zdjęciach poniżej:
Biskup Dydycz i rzeźba św. Michała Archanioła wykonana przez Mariusza Drapikowskiego oraz Kawalerowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie obecni na uroczystości, w środku Drapikowski.

 
 

powrót...