Strona Główna

Aktualności

14 listopada 2014

Poderwijmy Białą Podlaską do lotu!

Dzięki staraniom Fundacji „Kocham Podlasie” 3 listopada br. mieliśmy zaszczyt gościć w Białej Podlaskiej Bogdana Chmielewskiego, prezesa największej polskiej instytucji finansowej poza granicami kraju: Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, działającej od 38 lat w amerykańskich stanach Illinois i Nowy York.

Organizacja ta skupia 81 tys. członków, w tym 2,5 tys. osób prowadzących działalność gospodarczą i dysponuje aktywami 1,6 mld dolarów.

– My nie rządzimy. Jesteśmy w opozycji, a pokazujemy jednak przykłady realnych działań, które należy podjąć, aby przywrócić miastu bialskie lotnisko i utworzyć Wolną Strefę Ekonomiczną, na co mamy tylko 2 lata czasu – powiedział Dariusz Stefaniuk, po wizycie Bogdana Chmielewskiego na bialskim lotnisku.

Rozpoczęliśmy konsultacje dotyczące strefy. Najważniejsze jest aktualnie to, że potencjalni inwestorzy nie odrzucają tego projektu. Chcą uzyskać informacje. Mam nadzieję, że nowe władze Białej Podlaskiej zrealizują ten pomysł.

Nasz gość był pod ogromnym wrażeniem wizyty na lotnisku: – Trudno mi zrozumieć, że lotnisko od 12 lat jest niewykorzystane. W USA byłoby to niemożliwe. Tam inwestorzy biją się o uzbrojone tereny, w pobliżu linii kolejowej. Czy pojawią się w Białej Podlaskiej? Rynek amerykański jest dużo większy niż rynek Unii Europejskiej, ale brak jest działań rządu w sferze promocji Polski. Na własną rękę próbuje w Stanach zaistnieć Białystok.

Wśród 81 tysięcy naszych członków jest 2,5 tys. biznesmenów. Wielu z nich jest skłonnych do inwestowania w kraju, ponieważ kooperują z Polską: sprowadzają do USA przede wszystkim polską żywność, alkohole, stolarkę budowlaną – odpowiadał Bogdan Chmielewski.

Jesteśmy w stanie zainteresować Amerykanów polskiego pochodzenia i stworzyć im warunki żeby inwestowali w produkcję tego, co sprowadzają. Czas na zmiany.

powrót...