Strona Główna

Aktualności

14 września 2015

Podlasie pamięta o bohaterach!

Bohaterowie polskiego podziemia niepodległościowego zostali uhonorowani na Południowym Podlasiu. Uroczystości w Miedzyrzecu rozpoczęła msza święta w kościele św. Mikołaja, podczas której wierni modlili się w intencji Żołnierzy Wyklętych. Po mszy, dzięki Fundacji Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie”, odsłonięto patriotyczny mural, który poświęcono Franciszkowi Michalukowi ps. „Polny” i sierżantowi Stanisławowi Miszczukowi ps. „Kłos”.

Dowódcy AK-WiN zasłynęli odwagą i brawurą w walce z reżimem komunistycznym. Jedną z najsłynniejszych akcji, w jakich brali udział, było zatrzymanie 3 października 1946 r. w Szaniawach koło Łukowa sowieckiego wojskowo-dyplomatycznego pociągu, kursującego na trasie Moskwa- Warszawa- Berlin Wschodni.

Bez żadnego wystrzału rozbrojono wtedy ponad 200 żołnierzy Armii Czerwonej w tym pięciu generałów i kilku wysokich rangą funkcjonariuszy NKWD, jadących na naradę wojskową do Warszawy. Obława sił NKWD, UB i MO zakończyła się bitwą pod Kiełbaskami (między Leśną Podlaską a Łosicami), gdzie 60 żołnierzy WiN stoczyło krwawy bój, zabijając w walce kilkudziesięciu ubowców i żołnierzy NKWD.

powrót...