Strona Główna

Aktualności

Polska organizacja ma polskie obowiązki

Polska organizacja ma polskie obowiązki Grzegorz Bierecki na wystawie

Stowarzyszenie „13 grudnia” postanowiło wyróżnić prezesa Grzegorza Biereckiego nadaniem honorowego członkostwa. To forma podziękowania za finansowe wsparcie Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych dla stowarzyszenia, m.in. przy organizacji wystawy „Za chleb i wolność".

Unikatową wystawę mogą obecnie oglądać mieszkańcy Białej Podlaskiej. Do miejscowego kościoła św. Antoniego trafiła właśnie dzięki prezesowi SKOK.

– To fotograficzne wspomnienie lat 1978–1981 – mówił podczas otwarcia Sławomir Karpiński, prezes Stowarzyszenia „13 grudnia".

O wystawie można powiedzieć, że przedstawia najnowszą historię Polski opowiedzianą obiektywami fotoaparatów. Zawiera wiele unikalnych fotografii, w większości nigdy dotąd niepublikowanych, dokumentujących Polskę tamtych lat w jej przełomowych momentach. Część zdjęć została wykonana przez amatorów, niekiedy anonimowych, którzy akurat przypadkiem znaleźli się w miejscu wydarzeń i mieli przy sobie aparat fotograficzny. Wyboru fotogramów dokonał zespół uczestników tamtych wydarzeń, członków Stowarzyszenia „13 grudnia” i pracowników Instytutu Pamięci Narodowej.

- Pomyśleliśmy o tym, że warto młodzież przekonywać do naszej historii. Wiemy, że tekst nie będzie do niej tak przemawiał jak zdjęcia, obrazy z tamtego czasu. Nastawiliśmy się na pokazanie historii w obrazach, z niewielkimi naprowadzającymi komentarzami – mówił Sławomir Karpiński.

Wystawa mogła powstać dzięki finansowemu wsparciu Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych, i dzięki nim także trafiła do Białej Podlaskiej. Sławomir Karpiński miał w Białej Podlaskiej okazję, aby za to osobiście podziękować prezesowi SKOK Grzegorzowi Biereckiemu. W imieniu zarządu przyznał mu przy tej okazji tytuł honorowego członkowstwa Stowarzyszenia „13 grudnia”.

- Jako spółdzielcze kasy wspieramy takie wydarzenia jak ta wystawa i robimy to w wielu miejscach w Polsce – mówił Grzegorz Bierecki. - Cieszę się, że możemy to zrobić także w Białej Podlaskiej. A robimy to z jednego prostego powodu: bo jesteśmy polską organizacją i mamy polskie obowiązki. Pamięć o tych wielkich wydarzeniach musi zostać zachowana i na to muszą się znaleźć pieniądze.

Prezes SKOK wspominał, że w 1980 roku zaangażował się w działalność NSZZ Solidarność i był w niej do roku 1991, kiedy to zajął się budową Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. - To są zdarzenia bardzo mocno związane z moim życiem, które ukształtowały mnie jako człowieka. Do dziś pozostałem wierny wartościom Solidarności – podkreślił Grzegorz Bierecki.

 
 

powrót...