Strona Główna

Aktualności

14 września 2016

Pomóc rolnikom

W lutym 2014 roku w Polsce pojawił się Afrykański Pomór Świń. Ogniska wirusa wykryto m.in. w województwach lubelskim, podlaskim i małopolskim. Rolnicy z tych regionów są szczególnie narażeni na straty wywołane ograniczeniami w sprzedaży trzody chlewnej. Od 13 września obowiązuje ustawa o szczególnych rozwiązaniach, związanych z wystąpieniem na terytorium Polski afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Przez lata rząd PO-PSL bagatelizował zagrożenie stratami wywołanymi przez ASF.  Już w listopadzie 2013 r. senator Grzegorz Bierecki apelował w oświadczeniu skierowanym do ówczesnego ministra rolnictwa Stanisława Kalemby o podjęcie działa prewencyjnych. Pierwsze przypadki ASF pojawiły się 3 miesiące później. Rząd PiS zareagował błyskawicznie po wystąpieniu kolejnych ognisk tej choroby minionego lata i wprowadził ustawę mającą chronić polskich rolników.

Rozwiązania zaproponowane w ustawie pozwalają na legalną sprzedaż tuczników do zakładów zatwierdzonych przez powiatowego lekarza weterynarii, a rolnicy otrzymają co najmniej średnią rynkową cenę z ich regionu. Nowe przepisy przewidują skup około stu tysięcy sztuk trzody chlewnej z terenów zagrożonych wystąpieniem wirusa ASF i przerobienie ich na konserwy.

Wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki zaznacza, że konserwy będą produkowane ze zdrowych świń. Warto podkreślić, że wirusa ASF likwiduje przetwarzanie mięsa w temperaturze 80 stopni Celsjusza. Jednak zakłady, które podejmą się produkcji, będą przerabiały mięso w temp. 120 stopni C, co jest podwójną gwarancją bezpieczeństwa tej żywności.

Drugim, równie ważnym aspektem tej ustawy, jest przeciwdziałanie nielegalnemu obrotowi trzody na terenach objętych ASF. Istotą działań legislacyjnych jest pomoc rolnikom, a zarazem ochrona zdrowia i życia Polaków, które mogłoby stać się zagrożone, gdyby producenci trzody chlewnej poszukiwali nielegalnych źródeł zbycia świń.

powrót...