Strona Główna

Aktualności

Powstaje Spółdzielczy Fundusz Kapitałowy Południowego Podlasia

Powstaje Spółdzielczy Fundusz Kapitałowy Południowego Podlasia Powstaje Spółdzielczy Fundusz Kapitałowy Południowego Podlasia

W czwartek, 6 października inicjatorzy pomysłu Spółdzielczego Funduszu Kapitałowego Południowego Podlasia – Grzegorz Bierecki, Jan Brodawka oraz Sławomir Radzikowski podpisali list intencyjny i odpowiadali na pytania dotyczące projektu.

Celem działalności Funduszu będzie dostarczanie kapitału potrzebnego na tworzenie i modernizację przedsiębiorstw. Będzie on między innymi udzielać pożyczek i poręczeń, a także usilnie wspierać młodych ludzi chcących rozpocząć działalność w ramach tzw. Start-upów, czyli finansowanie inwestycji w najwcześniejszej fazie działania przedsiębiorstw – od powstania pomysłu do pojawienia się na rynku.
- Każdy z nas ma wiedzę, która niezbędna jest do tego, żeby ten projekt zadziałał. Wspólnymi siłami na pewno się to uda. – mówił Grzegorz Bierecki, kandydat na senatora RP.
Plany, które wdrażane będą przez Fundusz przedstawił Jan Brodawka. – Pierwszym projektem będzie otwarcie ubojni. Korzyści dla regionu płynące z tego przedsięwzięcia będą podwójne. Powstanie duża liczba nowych miejsc pracy, a doskonałe jakościowo produkty będą promować nasz region. – mówił kandydat do Sejmu i doświadczony przedsiębiorca.

Gośćmi na konferencji byli przedstawiciele Światowej Rady Unii Kredytowych (WOCCU) – Brian Branch i Mike Mercer – zaproszeni przez Grzegorza Biereckiego, wiceprzewodniczącego Rady. Z uwagą wysłuchali prezentacji i podzielili się swoim doświadczeniem.
- W Ameryce spółdzielczość jest jedną z najpopularniejszych form działalności na wielu płaszczyznach życia społecznego i gospodarczego. Polska jest krajem, w którym te rozwiązania sprawdzają się znakomicie. Obserwowaliśmy jak rozwijały się polskie kasy kredytowe, a teraz stawiamy je za przykład w innych krajach. Ten sukces w dziedzinie finansów może zostać powtórzony na każdej innej płaszczyźnie. – mówił Brian Branch, prezydent Światowej Rady Unii Kredytowych.

Po konferencji Grzegorz Bierecki, Jan Brodawka oraz zagraniczni goście udali się do miejscowości Woroniec, gdzie pod pomnikiem „Latającej Fortecy” oddali hołd amerykańskim lotnikom poległym podczas II wolny światowej. Bukiet w kolorach amerykańskiej flagi oraz wspólnie zapalone znicze przypomniały że pomnik ten stanowi wycinek wspólnej historii Polski i Stanów Zjednoczonych.

Grzegorz Bierecki zabrał gości także w miejsce szczególne dla pochodzącej z Podlasia rodziny jego żony – kościoła św. Antoniego, gdzie znajdują się tablice upamiętniające zamordowanych przez komunistyczne władze żołnierzy „Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość”. Jednym z walczących był Marian Czyżewski – krewny żony.

Pod koniec wizyty przedstawiciele WOCCU odwiedzili sztab wyborczy Grzegorza Biereckiego, gdzie z uwagą obejrzeli wystawę „Za chleb i wolność”.

 
List Intencyjny
 

powrót...