Strona Główna

Aktualności

Senatorowie apelują o abolicję abonamentową

Grzegorz Bierecki i Henryk Cioch, senatorowie PiS, zaapelowali do premiera o abolicję dla dłużników abonamentu RTV i zaprzestanie akcji ściągania zaległych opłat.

O co chodzi? W ostatnim czasie zostało wystawionych kilkaset tysięcy tytułów wykonawczych przeciwko osobom mającym zaległości w opłatach abonamentu RTV. Średnia zaległość wynosi 1400 zł. Co bulwersujące, wzywane do dokonania opłat są także osoby, które ukończyły 75 lat, a więc zgodnie z ustawą zwolnione z opłat abonamentowych. Sytuacja jest kuriozalna, tym bardziej, że premier Donald Tusk przed kilku laty namawiał do niepłacenia abonamentu mówiąc publicznie, że „abonament jest archaicznym sposobem finansowania mediów publicznych, haraczem ściąganym z ludzi, dlatego rząd będzie zabiegał o jego zniesienie”.

W związku z tą sytuacją senatorowie Grzegorz Bierecki i Henryk Cioch złożyli projekt ustawy w tej sprawie.

- Ponad 2,5 mln Polaków uwierzyło premierowi i teraz płaci za jego obietnice. Kwota, którą ściąga Urząd Skarbowy jest wysoka i wynosi od 1,5  do 2 tysięcy zł od gospodarstwa domowego. Zwracamy uwagę, że prawie 1/3 spośród tych, którzy otrzymali  wezwanie do zapłaty, to osoby, które z mocy ustawy są zwolnione z opłat, emeryci i renciści z dochodem miesięcznym nieprzekraczającym tysiąc zł. Dopiero jednak złożone przez nie stosowny formularz jest podstawą do zwolnienia z abonamentu, a mają na to tylko 14 dni. Mówimy o ludziach, którzy często są niezdolni do pracy, ukończyli 75 rok życia lub są inwalidami – podkreślał podczas specjalnej konferencji prasowej w Sejmie Senator RP Grzegorz Bierecki

Z kolei Henryk Cioch zwrócił uwagę na potrzebę nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.

– Opłaty abonamentowe powinny pozostać, bo to źródło finansowania mediów publicznych, wskazujemy jednak na konieczne zmiany. Apelujemy do premiera, by postępowania egzekucyjne przeciwko 2,5 mln obywateli zostały umorzone – spointował senator.

Dodajmy, że zawiadomienia o zadłużeniu w związku z niezapłaconym abonamentem wysyła Poczta Polska. Jeżeli dana osoba nie ureguluje płatności we wskazanym terminie, postępowanie egzekucyjne rozpoczyna Urząd Skarbowy.

Autorzy: Ewelina Burda, Wojciech Sumliński;  Tygodnik Podlaski

 

Pod tym linkiem można zapoznać się z konferencją Senatora RP Grzegorza Biereckiego, która miała miejsce w dniu 16.05.2013 r.

powrót...