Strona Główna

Aktualności

8 listopada 2016

Senatorowie chcą upamiętnienia bohaterów

Grupa kilkunastu senatorów RP, w tym Grzegorz Peczkis z Opolszczyzny oraz Grzegorz Bierecki z Południowego Podlasia wystąpiła do premier Beaty Szydło z wnioskiem o upamiętnienie braci Jerzego i Ryszarda Kowalczyków, którzy spędzili ponad 11 lat w więzieniu za wysadzenie w powietrze auli, w której miało odbyć się wręczenie nagród dla szczególnie zasłużonych w tłumieniu robotniczych protestów funkcjonariuszy MO i bezpieki.

Władze komunistyczne skazały Jerzego Kowalczyka na śmierć, zaś jego bratu Ryszardowi zasądziły 25 lat więzienia. Dziś, bracia Kowalczykowie to sędziwi emeryci. Lata spędzone w więzieniu nie wliczają im się do stażu pracy, a za miłość do ojczyzny i nienawiść do zbrodniczego reżimu płacą w wolnej Polsce zszarganym zdrowiem i niższą emeryturą.

Dotychczas państwo w żaden sposób nie wsparło braci Kowalczyków, a z jedyną inicjatywą, która pozwoliła uhonorować czyn Jerzego i Ryszarda wyszli swego czasu Anna Walentynowicz i Andrzej Gwiazda. Dzięki ich zaangażowaniu, na ścianie przy pomniku poległych stoczniowców zawisła tablica upamiętniająca Kowalczyków.

W 2002 roku Sąd Najwyższy oddalił wniosek o kasację wyroku skierowaną przez ministra sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego, uniemożliwiając tym samym domaganie się przez braci odszkodowania za czas spędzony w więzieniu.

powrót...