Strona Główna

Aktualności

Strzelcy z misją

Strzelcy z misją Rodzinny piknik ze Strzelcami.

Na teren bialskiego AWF nadciągnęły jednostki strzeleckie z całej Polski. Swoje stoiska przygotowały też inne służby, m.in. Straż Graniczna i Pożarna oraz  Policja.

Największym zainteresowaniem publiczności cieszyły się pokazy walki wręcz w wykonaniu Górskiego Oddziału Rozpoznawczo- Spadochronowego z Nowego Sącza. W jednostce udzielają się nie tylko mężczyźni.

– Na początku dziewczynom może być trudno, bo jest duży nacisk na zajęcia kondycyjne, walkę wręcz, itp.  Ale udzielamy się społecznie, np. pomagając domom dziecka- opowiada Amanda Poręba z Nowego Sącza.

Zastępca Komendanta Głównego mł. insp. ZS Marcin Waszczuk wyjaśnia, że Związek Strzelecki „Strzelec” Organizacja Społeczno – Wychowawcza przygotowuje młodzież do patriotycznej służby społeczeństwu.

– Dodatkowo we wrześniu prowadzimy nabory do naszych jednostek, stąd te promocyjne pikniki – dodaje Waszczuk.

Komeda Główna Związku znajduje się w Warszawie, w Polsce istnieją cztery regionalne okręgi Strzelca, w ramach których działa ponad 91 jednostek skupiających blisko 5 tys. młodych ludzi. W naszym mieście kilka miesięcy temu reaktywowano Jednostkę Strzelecką 2001 Biała Podlaska.

Podczas Pikniku Strzelca który odbył się w minioną sobotą na terenie bialskiego AWF nie brakowało wojskowych atrakcji. Były stoiska ze sprzętem, uzbrojeniem, ekwipunkiem, pokazy walki wręcz i wiele innych.

- Organizujemy w szkołach średnich spotkania z młodzieżą, na których pokazujemy, na czym polega służba wojskowa, bo jej obowiązek został zniesiony. Dlatego uzmysławiamy licealistom, czym jest ofiarność dla ojczyzny – opowiada starszy strzelec Michał Mateńko z bialskiej jednostki. Strzelcy z Białej spotykają się kilka razy w tygodniu na treningi kondycyjne- na ściance wspinaczkowej, na basenie czy na szkoleniach w terenie. Jednostka chętnie przyjmie nowy narybek. Na sobotnim pikniku pojawił się również senator RP Grzegorz Bierecki który z zainteresowaniem przyglądał się popisom strzelców. – Powinniśmy wspierać organizacje strzeleckie, bo ci młodzi ludzie przygotowują się do tego, by później służyć nam, obywatelom, w wielu zawodach, np. straży czy policji. Mam nadzieję, że bialska jednostka będzie się prężnie rozwijać – nadmienił Grzegorz Bierecki.

Dodajmy, że głównym sponsorem festynu były Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe SKOK.

Więcej informacji o Jednostce Strzeleckiej 2001 Biała Podlaska znajdą Państwo na stronie www.strzelec.biala.podlaska.eu.

Autor: Wojciech Sumliński, Tygodnik Podlaski

powrót...