Strona Główna

Aktualności

Uroczyste podsumowanie Akademii Nowego Samorządu

W Białej Podlaskiej uroczyście podsumowano działalność Akademii Nowego Samorządu, cyklu bezpłatnych zajęć edukacyjnych dla osób chcących działać publicznie. Pomysłodawcą i inicjatorem ANS był Senator RP Grzegorz Bierecki.

Gala obyła się w auli PSW im. Jana Pawła II. Wzięło w niej udział ponad 200 uczestników Akademii a także wielu znamienitych gości, wśród których byli ksiądz biskup Antoni Pacyfik Dydycz, premier Jarosław Kaczyński, senatorowie Grzegorz Bierecki i Henrych Cioch oraz posłowie Beata Mazurek, Adam Abramowicz, Maciej Łopiński i Jerzy Rębek. Na sali zasiedli także wójtowie, burmistrzowie, bialscy, radzyńscy oraz parczewscy radni, wykładowcy ANS, mieszkańcy regionu, z generałową Ewą Błasik na czele, oraz liczni przedstawiciele mediów.

Akademia Nowego Samorządu była nowatorskim w skali kraju projektem adresowanym do osób pragnących podjąć działania na rzecz lokalnej społeczności, cyklem prelekcji odnoszących się do wartości bliskich tym mieszkańcom Południowego Podlasia, którzy działalność w samorządzie rozumieją nie jako pracę, lecz – służbę.

Premier Jarosław Kaczyński wraz z gospodarzem spotkania, a zarazem pomysłodawcą i twórcą Akademii Nowego Samorządu, senatorem Grzegorzem Biereckim oraz posłem i przewodniczącym Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego – Maciejem Łopińskim, wręczyli certyfikaty ukończenia Akademii Nowego Samorządu jej liderom: Dariuszowi Stefaniukowi, wiceprzewodniczącemu Rady miasta w Białej Podlaskiej, Jerzemu Szwajowi, radnemu województwa lubelskiego, Wiesławowi Mazurkowi, wójtowi gminy Radzyń Podlaskim, Andrzejowi Dziędze, przewodniczącemu PiS w Radzyniu Podlaskim, Pawłowi Kędrackiemu, burmistrzowi Parczewa, Januszowi Trynieckiemu, prezesowi Lokalnej Grupy Działania w Parczewie, Małgorzacie Zając, członkowi zarządu powiatu parczewskiego, Adamowi Wróblewskiemu, członkowi zarządu powiatu parczewskiego oraz Kazimierzowi Jaszczukowi, członkowi zarządu powiatu parczewskiego. Z ich rąk certyfikaty otrzymali także wyróżniający się absolwenci – kandydaci do służby w samorządzie: Robert Gmitruczuk, Dariusz Litwiniuk, Janusz Skólimowski, Sylwia Stubińska, Maria Frączek, Paweł Okoniewski, Mirosław Kapłan, Sławomir Potocki, Wojciech Łocheński, Stanisław Nikołajczuk i Radosław Kozak. Pozostałym słuchaczom ANS certyfikaty zostały wręczone po zakończeniu części oficjalnej gali.

- Główną ideą inicjatywy ANS jest przygotowanie ludzi do służby w samorządzie – mówił w listopadzie ubiegłego roku, podczas inauguracji Akademii, senator Grzegorz Bierecki. - Wyposażenie ich w umiejętność podejmowania odważnych decyzji, przygotowanie do realizacji zadań i przedsięwzięć; do służby ukierunkowanej na problemy ludzi, do służby, która potrafi obudzić inicjatywy lokalnej społeczności. Chcemy zmienić funkcjonowanie samorządów.

- Polska jest bogata w talenty, musimy tylko umieć je wykorzystać. Musimy umieć korzystać z tego wielkiego bogactwa, które wykorzystywane bardzo często nie jest. Samorząd to jedna z dróg, która może temu służyć; która powinna temu służyć. Dlatego tak ważny jest samorząd i tak ważna jest ta inicjatywa, którą podjął pan senator Grzegorz Bierecki – podkreślał w czasie gali podsumowującej działalność ANS prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. - To niesłychanie istotne, żeby przełamywać barierę, która istnieje w całym naszym życiu publicznym. To powinna być praktyka częstsza, ale gdzieś trzeba zacząć. Nikt nie powiedział, że nie można zacząć właśnie w Białej Podlaskiej. Nie będziemy mieli dobrej władzy, dobrego życia publicznego bez moralnego przełomu.

Na podstawie: www.tygodnikpodlaski.pl

powrót...