Strona Główna

Aktualności

3 września 2015

Wierni przy Maryi. Obchody Wniebowzięcia NMP

Niezwykle uroczystą oprawę na Południowym Podlasiu miały tegoroczne obchody Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwanego popularnie Świętem Matki Boskiej Zielnej. Tysiące wiernych przybyło w sobotę 15 sierpnia do sanktuariów w Kodniu i Leśnej Podlaskiej.

Główny odpust w sanktuarium kodeńskim odbył się pod hasłem „Wiara Maryi ideałem naszego nawrócenia”. W piątek 14 sierpnia, po Mszy św. z udziałem pielgrzymki konnej, przybywali do Kodnia rosnącym strumieniem piesi pątnicy, idący w grupach parafialnych. O godz. 16 rozpoczęło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, przemierzanej po wałach otaczających kalwarię, do kaplic z figurami, wyrzeźbionymi przed czterema dekadami przez Tadeusza Niewiadomskiego. Po odśpiewaniu uroczystych Nieszporów Maryjnych w bazylice Pasterz Diecezji bp Kazimierz Gurda poprowadził procesję z Obrazem na kalwarię, gdzie o godz. 18 sprawowano pierwszą sumę odpustową. O godz. 20 bogaty w wydarzenia dzień uświetniła procesja różańcowa ze światłami, zakończona Apelem Maryjnym. Pierwszy dzień odpustu zakończyła Pasterka, sprawowana przez 25 Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, pod przewodnictwem prowincjała o. Antoniego Bochma (OMI).

W sobotę 15 sierpnia już od rana rozbrzmiewał śpiew Godzinek o Niepokalanym poczęciu NMP. O godz. 11:45 wyruszyła z bazyliki procesja eucharystyczna, w której Jezusa w Najświętszym sakramencie niósł na kalwarię biskup Piotr Sawczuk. On też przewodniczył sumie odpustowej i na zakończenie sprawowanej liturgii poświęcił bukiety kwiatów i ziół. Odpust zakończyła procesja z obrazem do bazyliki. Na zakończenie obchodów odśpiewano Apel Maryjny.

W odpustowych uroczystościach w Kodniu wzięli udział: senator Grzegorz Bierecki z małżonką Marzeną, prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk, główny ekonomista SKOK Janusz Szewczak oraz Robert Gmitruczuk, szef Biura Senatorskigo Grzegorza Biereckiego.

powrót...