Strona Główna

Aktualności

Wytrwali w oszczędzaniu

Wytrwali w oszczędzaniu Warto nauczyć się oszczędzać!

Pięć różnych rodzin, potrzeb, możliwości – pięć domowych budżetów do opanowania. Połączył ich wspólny cel: edukacja w zakresie planowania wydatków i zarządzania pieniędzmi.

Mowa o projekcie „Pomóż oszczędzać rodzinie” realizowanego przez Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej przy wsparciu Biura Informacji Kredytowej S.A., Fundacji im. Franciszka Stefczyka oraz Kasy Stefczyka.

Po dziewięciu miesiącach szkoleń i nauki oszczędzania 6 grudnia odbył się uroczysty finał trzeciej edycji projektu, który tym razem objął rodziny z Podlasia. W ramach nagrody za okiełznanie domowego budżetu i wielomiesięczną wytrwałość wszyscy uczestnicy – Joanna Mężyk z dwójką dzieci, Marta Mamruk z czwórką dzieci, państwo Senczykowie, Zielińscy i Jakubowiczowie -  otrzymali po 1000 złotych.  Projekt składał się z kilku etapów. Na początku, mentorka  Monika Marchalewska ze SKEF w Białej Podlaskiej i podopieczni analizowali comiesięczne koszty życia i dochody oraz wspólnie szukali kwoty, którą można  zaoszczędzić. W kolejnych miesiącach zakładali  konto oraz lokatę systematycznego oszczędzania w Kasie Stefczyka. Rodziny brały również udział w warsztatach „ABC praw konsumenta” oraz „BIK dla konsumentów”. Opiekun rodzin Monika Marchalewska cieszy się, że pomimo dotarcia do mety uczestnicy zamierzają kontynuować idee oszczędzania. 

- Na początku wspólnie tworzyliśmy budżet, a później  rodziny same już go opracowywały. Wzrosła u nich świadomość, że nawet przy niskich dochodach,  można zaoszczędzić pewną kwotę – przekonuje Marchalewska.

Kazimierz Janiak, prezes Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej wyjaśnia, że projekt skierowany jest do rodzin borykających się z domknięciem codziennego budżetu.

– Pieniądze wydajemy każdego dnia i dlatego musimy robić to efektywnie. Racjonalne gospodarowanie, to także oszczędzanie, które pozwala nam na realizację dalekosiężnych celów. Mam to przekonanie, iż podlaskie rodziny zdobyły wiedzę, która nie pójdzie na marne – przewiduje Kazimierz Janiak

Na uroczystości zwieńczenia projektu obecny był także senator RP Grzegorz Bierecki, który pogratulował rodzinom wytrwałości.

– Ludzi nie należy dzielić na biednych i bogatych. Prawdziwe bogactwo nie bierze się  z pieniędzy, ale z rodzinnego szczęścia i bliskich więzi. Wierzę, że wspólne rodzinne oszczędzanie pogłębiło głębię państwa relacji – zwrócił się do uczestników senator Bierecki.

Liczni reprezentanci rodzin, którzy przybyli na uroczystość podsumowującą projekt, powiedzieli nam, że dobre nawyki gospodarności weszły im w krew.

Marta Jakubowicz z Międzyrzeca Podlaskiego potwierdza, że jej cała rodzina czuje mobilizację do dalszego oszczędzania. – Przez te dziewięć miesięcy zdążyliśmy przywyknąć do zbierania paragonów. Nie spodziewaliśmy się, że spotkamy się z aż tak przyjazną opieką mentorki. Przydały nam się również szkolenia z praw konsumenta – zaznacza pani Marta.

Z kolei Joanna Mężyk z Białej Podlaskiej dodaje, że nawet jej dzieci zaangażowały się w oszczędzanie. – Mamy satysfakcję, gdy co miesiąc zostanie nam trochę środków. Staliśmy się ostrożniejsi w wydawaniu pieniędzy.  Zanim decydujemy się na zakup, zastanawiamy się teraz, czy dana rzecz jest nam rzeczywiście potrzebna – wyjaśnia matka dwójki dzieci. Nagrodę pieniężną pani Joanna zamierza przeznaczyć na leczenie stomatologiczne.

Natomiast Marta Mamruk z Nowego Pawłowa chce ulokować pieniądze w budowę nowego domu. 

Rodzina Zielińskich marzy o wspólnych wakacjach nad morzem. – Jesteśmy zadowoleni że wzięliśmy udział w projekcie. Na początku brakowało nam systematyczności. Ale później zaczęliśmy używać arkusza kalkulacyjnego, gdzie umieszczaliśmy wszystkie wydatki. Przy jednej pensji trudno o dalekosiężne plany, ale liczymy, że wybierzemy się razem na wakacje – mówi z nadzieją Beata Zielińska.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom dotarcia do finału i życzymy dalszych sukcesów w oszczędzaniu.

Autor: Ewelina Burda, Tygodnik Podlaski

powrót...