Strona Główna

W mediach

„Dla Lecha Kaczyńskiego Polska była najważniejszą ideą, dla niej oddał życie”

wPolityce.pl - 15 września 2014

Podczas Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” senator Grzegorz Bierecki, specjalnie dla portalu wPolityce.pl, komentował spuściznę Lecha Kaczyńskiego.

Rozmowa odbyła się po projekcji filmu „Prezydent” Joanny Lichockiej i Jarosława Rybickiego. Obraz opowiada m. in. o przemyśle pogardy z jakim stykał się Prezydent w czasie urzędowania, ale także już po tragicznej śmierci.

Widziałem jak potężne siły zostały uruchomione po to, żeby zatrzymać ten plan Lecha Kaczyńskiego. On chciał, żeby Polska była krajem demokratycznym, nie arystokratycznym. Chciał, aby w Polsce równe prawa mieli ci, którzy mają, którym się lepiej powiodło i ci, którzy niewiele mają, którzy mają mniej. To naruszało wielkie interesy i to także sprawiło, że ten tragiczny koniec stał się jego udziałem – mówił senator Grzegorz Bierecki, który był bliskim współpracownikiem Lecha Kaczyńskiego już w czasach „Solidarności”.

Lech Kaczyński był człowiekiem, który chciał, aby w Polsce istniał polski ośrodek władzy. Polskiej władzy na polskiej ziemi. Lech Kaczyński nie był człowiekiem, który zaczynał swoja karierę od tego, że składał wizytę u ambasadora rosyjskiego. Nie od tego zaczynał, że po wyjściu z ambasady rosyjskiej chwalił się, że teraz ma drzwi do kariery otwarte. On takim prezydentem nie był. On nie był niczyim emisariuszem na ziemi polskiej. W tym zakresie naruszał interesy, wpływy tego kondominium, o którym mówił przecież wielokrotnie. Ta obecność innych potęg, mocarstw w polskim życiu politycznym odciska się przecież piętnem na całym naszym życiu społecznym i na mediach – przypominał senator.

 

Czytaj pełen wywiad na: http://wpolityce.pl/polityka/213821-grzegorz-bierecki-dla-lecha-kaczynskiego-polska-byla-najwazniejsza-idea-dla-niej-oddal-zycie-tylko-u-nas

powrót...