Strona Główna

W mediach

Bierecki szefem WOCCU

Nasz Dziennik - 17 lipca 2013

Przewodniczącym Światowej Rady Unii Kredytowych, organizacji finansowej o zasięgu globalnym, obracającej bilionami dolarów, został Polak, senator Grzegorz Bierecki.

Senator Grzegorz Bierecki został wybrany na przewodniczącego Światowej Rady Unii Kredytowych (World Council of Credit Unions, w skrócie WOCCU), jednej z największych organizacji finansowych świata, zrzeszającej ponad 100 krajów na wszystkich kontynentach i 200 mln osób, która obraca kapitałem rzędu kilku bilionów dolarów.

Decyzja o powierzeniu Polakowi tej funkcji zapadła jednogłośnie w nocy z poniedziałku na wtorek podczas obrad WOCCU w stolicy Kanady - Ottawie. Światowa Rada Unii Kredytowych współpracuje z grupą G8 i G20, Międzynarodowym Funduszem Walutowym, Bankiem Światowym i rządami najważniejszych państw, a przez to może aktywnie wpływać na strategiczne kierunki polityki gospodarczej świata.

- Wybór senatora Biereckiego na szefa Rady jest nie tylko jego osobistym wyróżnieniem, ale także wyrazem uznania dla Polski i zbudowanej w naszym kraju od podstaw sieci SKOK-ów, które osiągnęły niebywały sukces gospodarczy, a także dla śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który rozumiał i wspierał ideę kas oszczędnościowo-kredytowych - komentuje Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK - Bierecki to aktualnie jedyny Polak piastujący tak wysokie stanowisko w organizacji finansowej o charakterze globalnym - dodaje.

Wątpi jednak, aby obecne polskie władze ucieszyła wiadomość o sukcesie Polaka. - Bierecki jako kompetentny finansista o poglądach nieliberalnych i patriotycznych jest osobą aktywnie zwalczaną przez Platformę Obywatelską i lobby bankowe - ocenia Szewczak. Zaznacza jednak, że decyzja WOCCU może wzmocnić pozycję SKOK-ów w Polsce.

Autor: Małgorzata Goss, Nasz Dziennik

powrót...