Strona Główna

W mediach

Nasz Dziennik
29 lipca 2011

Bierecki wiceprzewodniczącym WOCCU

Bierecki wiceprzewodniczącym WOCCU Grzegorz Bierecki

Nasz Dziennik - 29 lipca 2011

Grzegorz Bierecki, prezes Krajowej SKOK, został wiceprzewodniczącym Światowej Rady Związków Kredytowych. Decyzja o wyborze Polaka na to prestiżowe stanowisko zapadła jednogłośnie.

Na przewodniczącego Światowej Rady Związków Kredytowych (Word Council of Credit Unison, Inc. -
WOCCU) został wybrany w Glasgow Amerykanin Barry Jolette. Decyzja o wyborze na wiceprzewodniczącego Grzegorza Biereckiego zapadła jednogłośnie z udziałem 1700 przedstawicieli
spółdzielczych organizacji kredytowych z 62 krajów świata.

- Jest to aktualnie najwyższe stanowisko w strukturach finansowych świata, jakie sprawuje przedstawiciel Polski. Z pewnością jest to powód do dumy i potwierdzenie olbrzymiego sukcesu polskich SKOK-ów, które zostały docenione na świecie - stwierdza główny ekonomista SKOK Janusz Szewczak. - Miejmy nadzieję, że ta nominacja otworzy oczy polskim decydentom i politykom na rolę i znaczenie SKOK-ów. W świetle kryzysu finansowego i bankowego na świecie i w Europie to właśnie unie kredytowe mogą stać się alternatywnym rynkiem finansowym działającym na konserwatywnych
zasadach opartych na ludzkiej i biznesowej przyzwoitości - zauważa Szewczak.

Podczas gdy politycy pod presją lobby bankowego starają się powstrzymać rozwój rodzimych organizacji oszczędnościowo-kredytowych, na Zachodzie politycy zachęcają do wspierania tej formy spółdzielczości finansowej. - Unie kredytowe pokazały światu ludzką twarz finansów - mówił goszczący na konferencji w Glasgow były premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown. Wezwał zebranych, aby przeciwstawiali się wszelkim regulacjom prawnym skierowanym na ograniczenie inicjatywy i efektywności unii kredytowych.

Konferencja w Glasgow zorganizowana została w czterdziestą rocznicę istnienia WOCCU. Organizacja powstała w 1971 roku. Obecnie należy do niej 100 krajów i 188 milionów członków zrzeszonych w 52 tys. 945 kasach oszczędnościowo-kredytowych. WOCCU reprezentuje unie kredytowe przed organizacjami międzynarodowymi, współpracuje z rządami krajowymi w doskonaleniu prawa dotyczącego kas oraz prowadzi światowe programy na rzecz rozwoju ruchu spółdzielczego w sektorze finansowym. O tym, że ruch rozwija się prężnie, świadczy fakt, że w spotkaniu w Glasgow po raz pierwszy uczestniczyły unie z dotkniętego wojną Afganistanu i zrujnowanego trzęsieniem ziemi Haiti. W przyszłym roku przedstawiciele WOCCU obradować będą w Polsce, w Gdańsku. Rok 2012 ogłoszony został przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Spółdzielczości.

W Polsce unie kredytowe pod nazwą SKOK-ów działają od 1992 roku. Powstały dzięki  wielkiemu zaangażowaniu Biereckiego, który już w 1990 r. zajął się reanimacją tego spółdzielczego ruchu. Kasy zrzeszają obecnie ponad 2,2 mln członków i dysponują siecią 1854 oddziałów w całym kraju.

Do pobrania:

powrót...