Strona Główna

W mediach

Cudowny obraz w Kodniu będzie chroniony

Cudowny obraz w Kodniu będzie chroniony Cudowny obraz w Kodniu.

Tygodnik Podlaski - 18 kwietnia 2013

Cudowny Obraz Matki Boski Kodeńskiej zostanie osłonięty ochronną szybą i umieszczony w pancernej kasecie. To chroniące obraz przed pożarem i zbezczeszczeniem, oparte o najnowocześniejsze technologie  przedsięwzięcie, z inicjatywy  podlaskiego senatora Grzegorza Biereckiego sfinansuje Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych SKOK.

Prace nad zabezpieczeniem obrazu Matki Boskiej Kodeńskiej rozpoczęły się w ubiegłym tygodniu. Przy okazji fragmenty cudownego obrazu zostaną odrestaurowane. Przedsięwzięcie zostanie sfinansowane ze środków TUW SKOK.

–  Po tym, jak w grudniu ubiegłego roku mieszkaniec Świdnicy usiłował zbezcześcić obraz Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze, zaproponowaliśmy zamontowanie dodatkowej ochrony dla cudownego obrazu. Nasza oferta spotkała się z akceptacją Ojców Paulinów, bo choć obraz na Jasnej Górze miał osłonę, tym  niemniej uznano, że dodatkowa ochrona jest konieczna. Kodeński obraz Matki Bożej Gregoriańskiej, najcenniejszy skarb Podlasia usytuowany w jednym z najważniejszych Sanktuariów Polski i ukoronowany papieskimi koronami już w 1723 roku, a więc tylko 6 lat po koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, nie miał dotąd żadnej ochrony. Z tym większą więc przychylnością nasza inicjatywa, wychodząca naprzeciw oczekiwaniu Ojców Oblatów, spotkała się w tym jednym z najważniejszych sanktuariów maryjnych w Polsce, miejscem pielgrzymek setek tysięcy nie tylko Polaków, lecz katolików z całego świata – mówi Senator RP Grzegorz Bierecki.

– Zabezpieczenie planowaliśmy od dawna, a po próbie zbezczeszczenia farbą cudownego obrazu na Jasnej Górze uznaliśmy to wręcz za jeden z priorytetów, ale bez wsparcia z zewnątrz na planach by się zapewne skończyło, bo to kosztowne przedsięwzięcie. Inicjatywa pana senatora Grzegorza Biereckiego i SKOK, to nie tylko dla nas, ale także dla mieszkańców Kodnia i przybywających tu licznie pielgrzymów wielka sprawa – mówi nam ojciec superior Bernard Briks z Kodnia.

Jedyną rozterką kodeńskich Oblatów było pytanie, czy szyba chroniąca cudowny obraz nie będzie odbijać światła i tym samym nie wpłynie na ograniczenie wizualnego kontaktu wiernych z wizerunkiem Maryi.

–Zastanawialiśmy się, na ile taka szyba może ograniczyć walory estetyczne obrazu, ale uzyskaliśmy zapewnienie, że umieszczona w niej najnowszej generacji powłoka antyrefleksyjna zapobiegnie efektowi odbijania światła - wyjaśnia ojciec Józef Czernecki.

 

 

Nad pracami konserwatorskimi i dbałością o cudowny obraz w trakcie montowania zabezpieczeń dbają najwyższej klasy specjaliści z Krakowa, Lech Dziewulski i Marek Genew, którzy wcześniej pracowali przy zabezpieczaniu obrazu Świętej Maryi na Jasnej Górze. Zakończenie prac konserwatorskich oraz związanych z ochroną cudownego obrazu w Kodniu przewidziano na koniec maja br.

 

Autor: Wojciech Sumliński, Tygodnik Poldlaski

powrót...