Strona Główna

W mediach

Podziękowanie bohaterom walczącym o wolną Polskę

Tygodnik Podlaski - 4 października 2012

Drugi - po Białej Podlaskiej - mural poświęcony żołnierzom wyklętym odsłonięto w Parczewie

W ramach akcji „W naszej pamięci Żołnierze Wyklęci” z inicjatywy Fundacji Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie” na ścianie Urzędu Miejskiego w Parczewie powstał mural (historyczne graffiti) upamiętniający żołnierzy niezłomnych z Parczewa i okolic. Uroczystość upamiętniającą parczewskich Żołnierzy Wyklętych zaszczycił mjr Stanisław Pakuła ps. „Krzewina”, ostatni żyjący podkomendny Edwarda Taraszkiewicza „Żelaznego”, dowódcy legendarnego parczewskiego oddziału AK.

- To wielki zaszczyt, że jest pan dzisiaj z nami na otwarciu muralu, na którym jest pańska podobizna. Wszyscy jesteśmy tutaj po to, by podziękować panu i pańskim towarzyszom, którzy nie bali się zaryzykować życia dla naszej Ojczyzny. Za to wszystko chcemy podziękować, jako mieszkańcy Parczewa i Lubelszczyzny, która najbardziej zasłużyła się Rzeczypospolitej w latach czterdziestych i pięćdziesiątych. To tutaj najdłużej walczono o wolną Polskę, to tutaj najdłużej poświęcano życie, żebyśmy mogli być dzisiaj Polakami i żyć w wolnej Polsce - podziękował ostatniemu żyjącemu żołnierzowi AK z Parczewa senator RP Grzegorz Bierecki.

 

Odsłonięcie muralu poprzedziła inscenizacja historyczna ogłoszenia wyroku na Żołnierzy Wyklętych w wykonaniu członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej 8 Pułku Piechoty Legionów przy Wojskowej Izbie Pamięci w Kocku oraz wykład historyka IPN, dr Mariusza Bechty. Podobny do parczewskiego mural poświęcony coraz bardziej zapominanym bohaterom, dzięki wsparciu senatora Biereckiego ozdobił w maju jeden z budynków w centrum Białej Podlaskiej, a niebawem kolejny pojawi się w Radzyniu Podlaskim. Inicjatywa utrwalania historii na murach jest odpowiedzią na podejmowane coraz częściej próby marginalizowania bohaterów i zakłamywania w książkach najnowszej historii Polski.

Autor: Wojciech Sumliński, Tygodnik Podlaski

powrót...