Strona Główna

W mediach

Senator Bierecki: Odwrócona hipoteka? Rząd chce pozbawić Polaków wielopokoleniowego majątku za niewielkie pieniądze

wPolityce.pl - 9 października 2014

Senator Grzegorz Bierecki, w wywiadzie na portalu wPolityce.pl, tłumaczył na czym w rzeczywistości polega pomysł przygotowany przez polski rząd w sprawie tzw. „odwróconej hipoteki”. Senator wyjaśniał, że ustawa, choć oficjalnie ma pomóc emerytom, w rzeczywistości służy zupełnie innym celom.

Beneficjentem tej ustawy będą zagraniczne grupy finansowe. To banki, które udzielą - nawet nie kredytu - tylko limitu kredytowego. Jestem przekonany, że tak skonstruują swoją ofertę, aby wypłacać tylko miesięczne kwoty. Ustawa nie precyzuje np. tego, w jaki sposób płacone będą odsetki od kredytu. Bank wypłacać zatem będzie jedynie część kwoty, a odsetki liczone będą od całości. Dla banków to znakomity pomysł – mówił senator.

Senator zauważył, że w istocie mamy do czynienia z sytuacją, w której polski rząd, pod pozorem pomocy emerytom, przygotowuje ustawę, dzięki której zyskają zagraniczne banki: - Za pomocą tego produktu, który tak naprawdę rząd oferuje bankom, przejęte zostaną nieruchomości Polaków, bo przecież większość banków współpracuje z funduszami nieruchomościowymi. Pamiętajmy, że mamy w Polsce głównie zagraniczne banki i to one będą przejmować nieruchomości. Tym bardziej, że w 2016 roku znikają ograniczenia w nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców i odwrócona hipoteka ułatwi ich przejęcie.


Czytaj całość na: http://wpolityce.pl/polityka/217333-senator-bierecki-odwrocona-hipoteka-rzad-chce-pozbawic-polakow-wielopokoleniowego-majatku-za-niewielkie-pieniadze-wywiad


powrót...