Strona Główna

W mediach

Senatorowie PiS bronią kierowców

Tygodnik Podlaski - 21 marca 2013

– Jak to możliwe, że w sytuacji, gdy kierowcy nabyli bezterminowe prawa jazdy, ogranicza się czas ich ważności? Jak to możliwe, że w demokratycznym kraju, jakim podobno jest Polska, odbiera się milionom obywateli prawa nabyte? – pytali senatorowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy z inicjatywy podlaskiego senatora Grzegorza Biereckiego zaskarżyli przepisy ustawy o kierujących pojazdami, składając wniosek do Trybunały Konstytucyjnego.

Ustawa dotycząca  wymiany  praw  jazdy  powoduje konieczność wymiany dokumentów wydanych bezterminowo na prawa jazdy terminowe. W efekcie 20 milionów Polaków jest zmuszanych do poniesienia kosztów w wysokości prawie 500 zł każdy na badania lekarskie, psychologiczne oraz za nowe, terminowe prawa jazdy. A wszystko to w sytuacji, w której ci sami kierowcy mają już prawo do posługiwania się bezterminowymi prawami jazdy.

Sprawa jest bezprecedensowa, bulwersująca i pokazuje, że posłowie koalicji rządzącej nie co się przed żadnym krokiem – nawet przed cofaniem prawa wstecz – w efekcie którego mogą ograniczać prawa obywateli i sięgać do ich portfeli. Dla ekipy rządzącej kierowcy są w pierwszym szeregu grup przeznaczonych do łupienia,  o czym przekonał niedawno międzyrzecki poseł Platformy Obywatelskiej, Stanisław Żmijan, który „zabłysnął” szokującym pomysłem pobierania od kierowców dodatkowych opłat za przemieszczanie się po drogach krajowych, za co kierowcy płaca już podatek w cenie paliwa.

Teraz wnioskiem grupy senatorów PiS o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej niektórych przepisów ustawy o kierujących pojazdami zajmie się Trybunał Konstytucyjny


Autor: Wojciech Sumliński, Tygodnik Podlaski

powrót...