Strona Główna

W mediach

Wspominano bohaterów i modlono się o wolną Polskę

Tygodnik Podlaski - 11 października 2012

Miejmy nadzieję, że przeminie fala postkomunizmu i relatywizmu moralnego, który zalewa dziś umysły, niszczy świętość małżeńską, demoralizuje młodzież i odziera szkołę polską z historii – mówił w miniony piątek w Huszlewie ks. infułat Kazimierz Korszniewicz.

5 października w Huszlewie Kiełbaskach i Szaniawach - Poniatach obchodzono 66. rocznicę akcji „Mirtopa” i bitwy w Kiełbaskach stoczonej w 1946 roku przez oddziały żołnierzy AK-WiN z Podlasia pod dowództwem por. Tadeusza Marczuka „Kurzawy”. Uroczystej Mszy Świętej i Eucharystii przewodniczył ks. infułat Kazimierz Korszniewicz, który przywołał pamięć o bohaterach i w mocnych słowach potępił obecnie rządzących Polska.

- Dziś jesteśmy dumni z naszych żołnierzy, którzy nie mogli pogodzić się z niewolą niemiecką i bolszewicką – i także dziś mamy nadzieję, że przeminie fala postkomunizmu i relatywizmu moralnego, który zalewa umysły, niszczy świętość małżeńską, demoralizuje młodzież i odziera szkołę polską z historii, aby zamazać to, co szlachetne. Chce się dzisiaj uczynić Polaków karłami, by inni nad nami mogli panować. I dlatego sprzedaje się wszystko. Dzisiaj moglibyśmy zawołać: umarli bohaterowie polscy, żołnierze AK i wszystkich formacji walczących o wolność powstańcie, aby Polska żyła wartościami, aby Polska nie zginęła - nawoływał ks. Korszniewicz.

wdowa po por. „Kurzawie”, Jadwiga Marczuk wraz z córkąPo Eucharystii odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu warszawskich artystów. W uroczystościach uczestniczyła m.in. wdowa po por. „Kurzawie”, Jadwiga Marczuk wraz z córką, senator Waldemar Kraska, poseł Krzysztof Tchórzewski, Andrzej Melak oraz Przewodniczący Zarządu Regionu Mazowsze NSZZ Solidarność Andrzej Kropiwnicki. Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty w miejscu pochówku żołnierzy AK-WiN na cmentarzu parafialnym w Huszlewie, pod pomnikiem upamiętniającym bitwę w Kiełbaskach koło Kornicy oraz na stacji w Szaniawach. Przy pomniku w Kiełbaskach dr Józef Geresz przypomniał najważniejsze wydarzenia z 5 października 1946, a do zebranych swoje słowa skierował też senator RP Grzegorz Bierecki, którego list odczytał dyrektor biura senatorskiego Robert Gmitruczuk: „Chwała bohaterom, którzy wychowani w miłości do wolnej Polski do ostatniej kropli krwi walczyli, żeby Polska była Polską”- napisał senator Bierecki.

Autor: Wojciech Sumliński, Tygodnik Podlaski

powrót...